& ORKIESTRA

Są takie utwory z okresu klasycyzmu w które jak wejdziesz, to w samej gitarze usłyszysz – nie przesadzam – całą symfonię! Ona jest tam zaklęta (…) i w gitarze również chodzi mi o to by stworzyć taką wieloplanowość (…) uderzałem, pukałem w gitarę, chciałem używać strun basowych niezależnie od tych wysokich, zawrzeć w nich te akcenty perkusyjne, tak by z gitary zrobić orkiestrę. Robienie tego tylko na gitarze oczywiście nie wystarczy, ale w połączeniu z wiolonczelą – podobnie traktowaną – już można to czasem uzyskać. (…) Kilka utworów jorgowych rozpisałem na orkiestrę, tak też zrobiłem z muzyką do filmu Janosik i było to później wykonywane. To jedna z fajniejszych przygód.

Maciej i Waldenar Rychły & Synfonia Baltica pod batututą B. Jarmołowicza

Debiut Waldemara Rychłego – jako autora orkiestracji – miał miejsce 13 października 2006 roku na Festiwalu Kultury Wschodu Mundus Orientalis, co zaowocowało regularną działalnością koncertową w kolejnych latach, kontynuowaną aż do dziś. Aranżacje orkiestrowe zyskały klasyczne utwory Kwartetu Jorgi, oraz muzyka do filmu Janosik 21, skomponowana wspólnie z bratem Maciejem Rychłym.

WYKONANIA NA ŻYWO:

  • Koncert z orkiestrą Sinfonia Baltica 13.10.2006, Filharmonia Słupska, dyrygent: Bohdan Jarmołowicz
  • Koncert z orkiestrą Sinfonia Baltica 19.03.2007, Filharmonia Słupska, dyrygent: Bohdan Jarmołowicz
  • Koncert z orkiestrą l’Autunno 11.06.2011, Święto Twierdzy, Srebrna Góra, dyrygent: Patryk Piłasiewicz (premiera materiału z orkiestrą do filmu Janosik 21)
  • Koncert z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, 13.01.2012, Kalisz, dyrygent: Adam Klocek
  • Koncert z orkiestrą l’Autunno, Folk Symfoniczny, 02.08.2012 Przystanek Woodstock, dyrygent: Adam Banaszak
  • Koncert z orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, 07.09.2018 Szczecin, dyrygent: Dawid Jastrząb.
Koncert z orkiestrą filharmonii szczecińskiej, 07.09.2018 Szczecin,
dyrygent: Dawid Jastrząb.