BIOGRAFIA

Jako 11 latek, jeszcze ze skrzypkami, przed odkryciem gitary (rysunek Jerzy Hoffmann)

Moja poprzednia gitara prawie została przejechana na wylot i to właśnie wynika z tego rytmiczno-perkusyjnego podejścia do niej. Teraz z upływem lat trochę się uspokoiłem (śmiech). Kiedyś zrywałem struny na każdym koncercie, to było nagminne.
źródło

Waldemar Rychły: muzyk, kompozytor i aranżer, z wykształcenia architekt. Współtwórca, razem z bratem Maciejem, legendarnego Kwartetu Jorgi, zespołu istniejącego nieprzerwanie od połowy lat 80.

Jego kompozycje bazują na bogatej, muzycznej, tradycji wielu narodów, które łączy z muzyką klasyczną, rockową ekspresją i jazzową improwizacją. Ma na koncie kilkanaście płyt.

WYBRANA DYSKOGRAFIA:

KONCERTY:

Zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w licznych festiwalach, między innymi: Tolwood w Monachium, Spalicek Valasske Mezirici, Kunstmarkt Herten, Open Ohr Festival Mainz, Tanz-und Folkfest Rudolstadt, Festiwal Kultury Polskiej w CaracasJarocin Festiwal, EBU Sidmouth Folk Festival, Festiwalu Kultury Polskiej i Musique Traditionnelle de Neoules we Francji, Medienkunstfest w Tubingen, Przystanek Woodstock. Wystąpił także w Filharmonii Narodowej (wspólnie z Davidem Hopkinsem) w Sali Kongresowej czy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

MUZYKA FILMOWA:

Jak się biorę za jakiś film, to za każdym razem jest sporo dłubania i szukania w źródłach. (…) I z reguły film jest takim katalizatorem – gdyby nie on, ta muzyka nigdy by nie powstała (…) i ona ma opowiedzieć film, bo uważam, że obejrzenie tych starych, niemych produkcji bez muzyki jest niemożliwe. źródło

Przez lata wielokrotnie współpracował z teatrami, obecnie jest również aktywnym twórcą muzyki filmowej; ten rozdział rozpoczął wraz z Maciejem Rychłym przy okazji muzyki do filmu Janosik 21, który okazał się ogólnokrajowym (i nie tylko) sukcesem. Kolejne produkcje realizował już samodzielnie, debiutując z muzyką do Szczęścia, w reżyserii A. Medvedkina z 1934 roku.

Jego muzyka do klasyki kina niemego jest prezentowana zarówno w plenerze, jak i domach kultury, kinach czy salach koncertowych. Występował również na festiwalach: Animator, Letnia akademia filmowa, Sputnik nad Polską czy Festiwal Filmu Niemego Pola, Polonia, Polonica.

INNE PROJEKTY:

Nie można ciągle grać tylko pięknych tematów, lubię chropowatości, albo chwile gdy coś nas wkurzy i gramy nie wiadomo co, bo to, że się ciężko gra nie znaczy, że muzyka wychodzi źle, wręcz przeciwnie – jak się za wygodnie gra to czasem brakuje emocji, a ja chcę żeby każde granie było inne.

Działalność koncertowa pozostaje do dziś różnorodna i wciąż się rozwija: z projektem Waldemar Rychły i Przyjaciele prezentuje w duetach, triach, kwartetach czy kwintetach nowe, rozbudowane, aranżacje motywów obecnych w jego muzyce filmowej czy teatralnej. Przystanek Poezja to zespół stawiający sobie za cel dialog kultury europejskiej i indyjskiej, poprzez korzystanie z liryk Bolesława Leśmiana i wierszy tworzonych przez hinduskich mistrzów pióra w językach Marathi i Hindi, a w Sonos Annorum korzysta z dorobku, często anonimowych, kompozytorów średniowiecznych, tworzących muzykę w sferze zarówno sacrum jak i profanum. Swoistą wisienką na torcie są wykonania orkiestrowe, oraz prowadzone z rzadka warsztaty tematyczne.

Waldemar Rychły, grafika: Stanisław Mrowiński